Design

Temel Modern Kaligrafi Atölyesi | Adım Adım Sıfırdan Öğren

What you’ll learn

 • modern kaligrafi 101
 • modern kaligrafinin püf noktaları nelerdir?
 • fırça uçlu kalemle harfler nasıl birleştirilir?
 • modern kaligrafi nasıl yapılır?
 • brush pen nasıl kullanılır?
 • kaligrafi ile nasıl tasarım yapılır?
 • fırça uçlu kalemle kaligrafi nasıl yapılır?
 • bez çanta üzerine nasıl yazı yazılır?

Requirements

 • sabır ve sevgi
 • Bic Kids 10’lu Fırça Uçlu Kalem seti(bonus dersler hariç kursun tamamında kullanılan kalem)
 • ya da herhangi bir fırça uçlu(brush pen) kalem(diğer kalem önerileri kayıt olduktan sonra ilk dersin altında “kaynaklar”da) Özetle, zig, tombow, lyra markalarının fırça uçlu kalemleri. almadan önce bana mesaj aracılığıyla gönderebilirsiniz fotoğrafını.
 • kurşun kalem, silgi ve cetvel(taslak için gerekebilir)
 • ders materyallerinin çıktılarının alınması(tamamı her dersin altındaki kaynaklar kısmında. soru-cevap kısmında tek parça halinde indirmeniz için bir link var.)
 • Eğer atölye sonunda bez çanta üzerine yazmak istiyorsanız bez çanta ve kumaş kalemi(detayları mesaj aracılığıyla sorabilirsiniz)

Description

Temel Modern Kaligrafi Atölyesi | Adım Adım Sıfırdan Öğren.Adım Adım Modern Kaligrafi 101 + Kendi Çantanı Tasarla‘ kursu(English  is below) “temel” kaligrafiyi adım adım fırça uçlu kalemle mümkün olduğunca kısa sürede öğretmeyi amaçlamaktadır.

2011’den bu yana uğraştığım güzel yazı sanatı ve uzun zamandır organize ettiğim yüz yüze workshoplarımın neticesinde; kaligrafi, tasarım ve eğitmenlik tecrübemle oluşturulmuştur. Temel Modern Kaligrafi Online Workshop’ta temel egzersizlerle başlayıp noktadan çizgiye, çizgiden harfe, harften kelimeye ve kelimeden kompozisyona ulaşıyoruz.

Atölye sonunda bir de bonus dersimiz var: Kendi çantalarımızı tasarlıyoruz. Siz bunun yerine, kupanızı, ayracınızı ya da tişörtünüzü tasarlayabilirsiniz.(Nasıl yapacağınızı mesajlar aracılığıyla bana özel olarak sorabilirsiniz.) Bu kurs dört kurluk Modern Kaligrafi eğitiminin ilki ve burada harika bir başlangıç yapacaksınız. Unutmadan, kurs müfredatında birkaç ödev de var. Bu ödevler, sertifika alabilmek için değil harflerinizin gelişimi ve size geribildirim verebilmem için.. 🙂

Bu arada bu kursu şu an(kursumuz yayınlandıktan 4-5 yıl sonra) haftada/ayda bir ders olmak üzere Youtube kanalımda da yayınlıyorum. Fakat orada ödevlerinizi göndererek geribildirim almanız veya materyallere ulaşmanız mümkün değil. | Youtube / Büşra Kulüp

-Kurs için gerekli dört malzeme
Herhangi bir fırça uçlu kalem, kurşun kalem, (tercihen +kumaş kalemi), cetvel ve ders materyallerinin çıktılarının alınması(her dersin kaynaklar bölümü altında bir ya da birkaç pdf dosyası) yani modern kaligrafi çalışma kitapçığı. Hadi başlayın, çünkü ortaya çok güzel şeyler çıkacak!

-Neler Yapacağız?
Brush pen kullanarak hazırladığım “Modern Kaligrafi Çalışma Kitapçığı” üzerinden ilerleyeceğiz.
(Modern Kaligrafi Çalışma Kitapçığının her hakkı tarafıma aittir, kendi eğitim tekniğimle, tecrübemle, emeğim ve sevgimle hazırlanmıştır. İznim dışında başka bir amaçla kullanımı yasal ve etik değildir.)

-Ne kullanacağız?
Ben modern kaligrafi atölyesi boyunca(Ağustos 2018) Bic Kids Fırça Uçlu Kalem 10’lu set’i kullandım. Bunun sebebi hem yeni başlayanlar için daha hesaplı hem de daha kullanışlı olması. Fakat günümüz şartlarında(Mart 2022) alınacak fiyat-performans açısından daha uygun ve ulaşılabilir kalemler de olabilir. 🙂
Bunun yanında daha profesyonel bir başlangıç için başta Tombow, Lyra ve Zig olmak üzere Edding, Artline, Marvy markalarının fırça uçlu kalemlerini(brush pen) de kullanabilirsiniz.

-Atölye sonunda neler yapabileceksiniz?
Atölye sonunda öğrendiğiniz “temel modern kaligrafiyle” ortaya bir şey koyabilmeniz beklenmektedir. Benim yaptığım gibi siz de bez çantanızı tasarlayabilirsiniz. Harflerinizde elbette hatalar olacaktır çünkü bu temel bir kurs. Fakat hatalarınızı fark edebiliyor olacaksınız ve hem bu fark edişinizle hem de zamanla bu hataları düzelteceksiniz.

Siz bez çanta yerine kupanızı, tişörtünüzü, ayracınızı, kendi tablonuzu tasarlayabilirsiniz. Tasarladıklarınızın fotoğrafını çekerek bana gönderebilirsiniz. Ya da nasıl yapabileceğinizi bana özel mesaj aracılığıyla yapım öncesi aşamada sorabilirsiniz.
***EĞER VİDEO DERSLERLE İLERLEMEK YERİNE CANLI DERSLERLE İLERLEYEBİLDİĞİNİZ BİR KURS ARAYIŞINDAYSANIZ BİRE BİR ETKİLEŞİMİMİZİN OLDUĞU,

WHATSAPP’TAN GERİBİLDİRİM VEREBİLDİĞİM VE 4 HAFTALIK ONLINE CANLI DERSLERLE İLERLEDİĞİMİZ 9-10 SAAT SÜREN DAHA AYRINTILI BİR EĞİTİM OLAN, AYNI ZAMANDA BU KURSA DA ERİŞİMİNİZİN OLACAĞI BAŞKA BİR TEMEL MODERN KALİGRAFİ ATÖLYEM İÇİN BANA MESAJ ATABİLİR VE BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

-Bana nasıl ulaşırsınız?
Bana buradan direkt olarak soru-cevap kısmı ve özel mesaj aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bir aksilik olmadığı müddetçe en geç 7 gün içerisinde yanıtlıyorum.


-Ya sonrası, kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz?
Bu kurs sonrasında bol egzersiz ve çalışmayla; severek ve emekle. Şimdi modern kaligrafiyi öğrenecek ve muhtemelen ilk 6 ayda hatalı harflerinizle tasarımınızlarınızı ortaya koyabileceksiniz.(Ve muhtemelen hatalı olduklarını çoğunlukla sadece siz fark edeceksiniz) Bu kurs yüz yüze workshoplarımdan edindiğim tecrübeyle ve kaligrafiyle geçen 10 yılımla hazırlandı. 

Temel seviye hızlandırılmış bir eğitim olduğunu unutmayın fakatBurada kaligrafi hakkındaki her şeyi öğrenmeniz mümkün değil ve bu kurs asla bunu iddia etmiyor. İlk seviye workshoplarıma katılan öğrencilerimden dahi workshop sonrası kendi Instagram hesabını açarak kendi tasarımlarını yapmaya başlayanlar oldu. En önemlisi, cesaret ve sürdürülebilirlik,

ayrıca yaratıcılık. Bence siz bunu yapabilirsiniz. Bu kurs sonrası orta-ileri-eğitmen eğitimi atölyelerimi de dijitale aktarmayı ve yayınlamayı planlıyorum vakit ayırabilirsem.

Workshop Art İstanbul aracılığıyla da yüz yüze ve etkileşimli online atölyelerimi ve buradan ayrı olarak online atölyelerimi takip edebilirsiniz. Olur ki birkaç ay içinde, bir sayfa açar yazılarınızı paylaşırsanız da her zaman destek olacağımı bilmenizi isterim. Sizin yazılarınızı görmek beni çok mutlu eder.


***
MODERN CALLIGRAPHY 101 – STEP BY STEP FOR BEGINNERS
We will proceed with the “Modern Calligraphy Workbook” which I prepared using a brush pen. The ‘Step by Step Modern Calligraphy 101 + Design Your Own Bag’ course aims to teach basic calligraphy step by step with a brush pen. As a result of my long-term face-to-face workshops, it was created with my own materials and teaching techniques both with calligraphy and instructor experience. So you can think of this course as an online workshop. In Modern Calligraphy Online Workshop,

we start with basic exercises and reach from point to line, from line to letter, from letter to word and from word to composition. At the end of the workshop we also have a bonus lesson: we design our own bags. Instead, you can design your cup, bookmark or t-shirt. The four materials required for the course: any brush-tipped pen, pencil, ruler and course materials, ie modern calligraphy work booklet. Come on, start, ’cause there’s gonna be some beautiful things!

(All rights of the Modern Calligraphy Work Booklet belong to me, have been prepared with labor and are not legal and moral to use for any purpose other than my permission.)

*Also all lessons with English and Turkish subtitles

-What do we use
?
I used the Bic Kids Brush Pen Set of 12 during a modern calligraphy workshop. The reason for this is that it is more affordable and more useful for beginners. The best brush-tip pen for price-performance. It’s ideal for both adults and children, as you can see in the workshop.

However, because of the structure that does not harm the skin and nature, you can use it with peace of mind. When it gets on your hands or clothes, it will come out with water in a short time. Of course, you can also use brush pens of brands like zig, lyra, tombow, edding, marvy etc. You can send me photo here. Or you can ask specifically what you should use.

-What can you do at the end of the workshop?
At the end of the workshop you are expected to be able to create something with the basic modern calligraphy you have learned. You can design your bag as I do.

Or your cup, t-shirt, bookmark, you can design your own. You can take photos of your designs and send them to me and get my suggestions. I am here for you.

– How can you reach me?
You can always contact me here via the Q & A and private messages.

Who this course is for:

 • kaligrafi meraklıları
 • kaligrafi öğrenmek isteyen herkes
 • bir sanat dalında kendini geliştirmek isteyen herkes
 • hobi sahibi olmak isteyen herkes
 • kendi kendine tasarımlar yaratmak isteyen herkes
 • kendi çantasını, tişörtünü, kupasını boyamak ve tasarlamak isteyen herkes
 • modern kaligrafi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes
 • güzel yazı sanatını öğrenmek isteyen herkes

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button

AdBlocks

Turn off the ad blocker